Raugintos daržovės – tai ne tik tradicinių lietuviškų valgių pasididžiavimas – tai nepamainomas vitaminų ir antioksidantų šaltinis, ypač šaltuoju žiemos sezonu.
Rauginimas yra itin saugus daržovių konservavimo būdas.
Pasirinkti indai turi nenuginčijamos, seniai įrodytos įtakos maistui, jo kokybei ir žmogaus sveikatai. Todėl agurkų, kopūstų bei kitų daržovių rauginimui mūsų siūloma medinė statinė yra puikus pasirinkimas.
Mes gaminame ąžuolines rauginimo statines nuo 3 iki 225 litrų talpos. Prie statinių pridedami slėgimo dangčiai. Bačkos gaminamos iš natūraliai atvirame ore džiovintos medienos. Skirtingi metų laikai užgrūdina medieną bei stipriai sumažina medienos rūgštingumą. Tokiose statinėse laikomi produktai išsiskirs brandžiu aromatu bei skoniu. Verta išbandyti tiems, kurie vertina kokybę. Statinė naudojama ne vienerius metus, todėl patartina sandėliuoti vėsioje patalpoje 8-10°C temperatūros patalpoje, o prieš naudojimą išbrinkinti vandeniu.
Kodėl rauginti kopūstus ar agurkus siūlome ąžuolinėse statinėse? Todėl, kad tik šiose statinėse užraugti kopūstai bus ypatingai traškūs ir skanūs, agurkai bus kietesni, traškesni, įvairesnio skonio, žinoma, skonis priklausys ir nuo to, kokį receptą Jūs pasirinksite.
Prieš pradedant raugti daržoves, privalu tinkamai pasiruošti statinę.
Pirmiausia turėtumėte tuščią statinę nuplikyti verdančiu vandeniu. Gerai išplikyti ir išdezinfekuoti reikia tam, kad žūtų visos bakterijos ir mikrobai. Užvirintą vandenį supilkite į statinę. Nepamirškite nuplikyti ir medinį slėgimo dangtį. Praėjus pusvalandžiui, išpilkite vandenį iš statinės. Tuomet užpilkite bačką švariu vandeniu ir išbrinkinkite. Brinkinimas gali užtrukti 12–24 val.
Patarimai, kaip rauginti agurkus ir kopūstus
• Raugiant agurkus dažniausiai rinkitės tik vėlyvuosius daržo agurkus, nes tokie geriau išsilaiko. Kartu su agurkais į statinę dedami krapai, krienai, vyšnių lapai, česnakų galvutės. Agurkus užpilkite tik šaltu vandeniu. Vienam kibirui vandens reikia apie pusės kilogramo rupios druskos.
• Uždėkite slėgimo dangtį, statinės viršų uždenkite marle ir ją pritvirtinkite. Laikykite 15-20°C temperatūros patalpoje. Taip užraugti agurkai kuo puikiausiai išsilaikys iki pavasario.
Kopūstų rauginimas
• Raugiant kopūstus statinės dugną išklokite nepjaustytais kopūstų lapais. Tarp jų taip pat galite įdėti porą riekių juodos duonos ar stambiai pjaustytų antaninių obuolių. Šie produktai paskatins rūgimo procesą, o taip pat suteiks kopūstams malonų poskonį bei aromatą.
• Į statinę subertų kopūstų su morkomis, kitais priedais bei prieskoniais nepamirškite labai gerai suspausti, padaužyti grūstuve, arba labai gerai išminkyti, suspausti kumščiais.
• Susluoksniavus visus kopūstus būtinai palikite laisvos vietos (bent per 3 pirštus) susidaryti sultims užslėgus dangčiu.
• Ant suspaustų kopūstų uždėkite slėgimo dangtį su nuvirintu akmeniu (ar kitu sunkiu daiktu) ir uždėkite marlę ant statinės. Ideali temperatūra kopūstų rūgimui - 15-20°C.
• Kopūstai pradės rūgti po 2-3 dienų, tuomet viršuje esančiame skystyje atsiras putų. Jas būtinai nugraibykite, nes jose gali veistis žalingi mikroorganizmai.
• Toliau rauginkite savaitę, kasdien per visą ilgį pabadykite mediniu pagaliuku, kad pasišalintų susidariusios dujos.
• Praėjus šiam laikui, kopūstus reikia išnešti į vėsią, 8-10°C patalpą, vėl uždengti švaria marle, paslėgti ir toliau rauginti dar 1-2 savaites.
Skanaus!